Český strakatý pes - popis rasy                   návrat na hlavní stránku

Kdo vlastně je Český strakatý pes?

Reaguje-li majitel českého strakatého psa na zvídavou otázku "A copak to máte za rasu?" sdělením "Inu, pane, to je český strakatý pes", dočká se zpravidla potěšené odpovědi "Jó, to já znám, to sousedi mají taky, vědí dokonce, že je to kříženec špice s basetem!" Tazatel pak bývá zpravidla překvapen, když se mu dostane upřesnění, že český strakatý pes je rasa, která skutečně existuje a má dokonce kodifikován svůj standart:

Pes střední velikosti, mírně obdélníkového rámce, statný, neúnavný a bystrý.
Povaha: Veselý a temperamentní společník. Velmi vytrvalý, otužilý a nenáročný. Mírný a přátelský vůči lidem i zvířatům, bystře sleduje své okolí, je dobrý hlídač.
Hlava: Klínovitá, s mírným, ale znatelným stopem, poměrně silné čelisti a dobře vyvynuté zuby.
Oči: Mandlové, tmavo- nebo světlehnědé.
Uši: Klopené do tvaru V a poměrně malé, přiléhající ke skráním.
Srst: Dvě varianty:
          - krátká, přiléhavá
          - dlouhá, nepatrně vlnitá
Zbarvení: černo - žluto - bílé s čeným nosem a tmavýma očima nebo hnědo - žluto - bílé s játroovým nosem a světlejšíma očima
Velikost: kohoutková výška 40 - 55 cm, váha v rozmezí 15 - 26 kg.

Pod starším názvem "Horákův laboratorní pes" vytvořil tuto rasu známý český kynolog František Horák kolem r. 1954. Původně jako náhradu dříve dovážených bíglů pro laboratorní pokusy všeho druhu, od sledování genetických zákonitostí, až po testování účinků léků a jiné horší věci. Když se pro tyto účely někdy v 80 letech přestali strakáči používat, paradoxně je to málem zničilo. Vědci nadále neměli prostředky a snad ani zájem na pokračování jejich chovu a než se obětavou snahou několika nadšenců podařilo dostat tuto rasu mezi chovatele, mnoho strakáčů nezůstalo.
Dnešní stav je nadějnější, stále se však jedná o málo početné plemeno a každý nový chovatel nebo zájemce o české strakaté psy je nejen vítán, ale může být dokonce nenahraditelný pro udržení a rozvoj této jedinečné psí rasy.
Svými vlastnostmi tvoří ideální společenské plemeno. Jsou skvělí k dětem, které zpravidla milují a dokáží jim být vynikajícími společníky. Díky své inteligenci a všestrannosti jsou však dobře cvičitelní a jak dokládají zatím nečetné zkušenosti jsou zřejmě použitelní v řadě jiných oblastí jako zajímavá náhrada klasických pracovních plemen.
Zkrátka, dělejte s nimi všechno možné, hlavně je mějte rádi. Zdá se, že nedostatek lásky a kontaktu s člověkem snášejí, na rozdíl od mnoha jiných věcí, opravdu nedobře.
návrat na hlavní stránku